کوتاهی رسانه های ملی درباره مشهد و چند سوال

نگاهی گذرا به عملکرد رسانه های مکتوب و غیر مکتوب کشور درقبال داشته ها و نداشته های مشهد نشان می دهد که متاسفانه تعداد زیادی از رسانه های سراسری که بسیاری از آن ها هزینه های شان از بیت المال مسلمین تامین می شود آن طور که باید و شاید و آن طور که در شان و ادعای این رسانه ها بوده است به مسائل تنها شهر ایران که افتخار میزبانی یکی از ائمه اطهار(ع) را دارد، نپرداخته اند. قبل از هرتوضیح دیگری باید به این مهم اشاره شود که درمیان روزنامه های سراسری  کشور که هر روز صبح روی پیشخوان دکه های مطبوعاتی می رود و نیز در میان رسانه های آنلاین که بالطبع هرکس در هر نقطه ای از جهان امکان دسترسی به آن را دارد، تنها دو روزنامه «خراسان» و «قدس» و سایت های این 2 روزنامه در کنار برخی دفاتر استانی خبرگزاری های مطرح کشور مانند ایسنا، مهر، ایرنا و فارس به مهم ترین موضوعات مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی ایران که به شدت نیازمند زیرساخت های اولیه برای توسعه است، می پردازند و سایر روزنامه ها و خبرگزاری تقریبا از این موضوعات خالی هستند. اگر روزنامه هایی که در کشور منتشر می شوند روزنامه های خصوصی بودند و اگر خبرگزاری ها و پایگاه های خبری از منابعی به جز منابع بیت المال مسلمین اداره می شدند شاید مدیران این رسانه ها می توانستند ادعا کنند که به لحاظ قانونی هر مطلبی را که مایل باشند منتشر می کنند یا نمی کنند. البته در همین جا هم این سوال بسیار مهم در اذهان عموم ملت ایران وشیفتگان اهل بیت مطرح خواهد شد که آیا اگر رسانه ای مستقل باشد دلیل منطقی و شرعی دارد برای آن که نسبت به مشکلات و کمبودهای مشهدالرضا بی تفاوت باشد؟


با این حال این حقیقت تقریبا بر هیچ کس پوشیده نیست که تقریبا همه رسانه های کشور اعم از روزنامه هایی مانند کیهان، اطلاعات، جمهوری اسلامی، ایران، جام جم، جوان و حتی همشهری و نیز خبرگزاری هایی از قبیل ایرنا، ایسنا، فارس و مهر و نیز صداو سیما از بودجه های عمومی کشور ارتزاق می کنند. براین اساس اهالی مشهد مقدس ونیز همه مشتاقانی که بر اساس آمار حداقل هر 3 سال یک مرتبه به پایتخت معنوی ایران سفر می کنند و در سایه معارف رضوی دل به حریم حرم علی ابن موسی الرضا(ع) می سپارند، حق دارند از این رسانه ها سوال کنند که شما برای مشهد چه کرده اید؟!

اجازه بدهید به نکته ای تاسف بار هم دراین زمینه اشاره کنم و آن این که در جریان احداث خط یک قطارشهری مشهد که به حق می توان آن را طولانی ترین و دارای تاسف بار ترین روند اجرایی درمیان پروژه  عمرانی مشهد دانست، بسیاری از رسانه های بیگانه حتی به تمسخر آن پرداختند  و در حالی که روزنامه های سراسری مشهد یعنی خراسان و قدس پی گیر روند امور این پروژه پیر بودند کمتر رسانه ای در کشور به این موضوع پرداخت و تاسف بارتر این که وقتی این پروژه به هرحال با وجود همه مشکلات و سوء مدیریت ها در زمستان 1389 به بهره برداری رسید به جز یک یا دو روزنامه و خبرگزاری آن طور که باید و شاید به این دستاورد نظام جمهوری اسلامی که در شرایط بسیار حساس تحریم ها به دست آمده بود نپرداختند و اصلا انگار نه انگار که دومین کلان شهر کشور بعد از تهران بالاخره صاحب سامانه حمل و نقل ریلی شده است.بر هیچ کس پوشیده نیست که خبرنگاران مشهدی که هر روز با مهم ترین مشکلات مشهد از ترافیک و آسفالت های نامناسب گرفته تا حاشیه نشینی و خرید و فروش مواد مخدر در حاشیه شهر مواجه می شوند بهتر از هرکس دیگر می توانند در طرح این موضوعات اثر گذار باشند اما سوال این جاست که همکاران رسانه ای ما که در تهران حضور دارند و بالطبع دسترسی راحت تری به مدیران و مسئولان تصمیم گیر و قانون گذار کشور دارند آیا هیچ وظیفه ای برای پی گیری این مسائل ندارند؟

آمار بسیار خوشحال کننده ای که از میزان سفرها به مشهد در طول یک سال حکایت دارد نشان می دهد که با سفر سالانه حدود 25 میلیون نفر به پایتخت معنوی ایران تقریباً همه ملت ایران هر 3 سال یک مرتبه به مشهد سفر می کنند و در کنار این زائران ایرانی، حدود یک میلیون زائر خارجی هم سالانه به مشهد می آیند. اکنون تصور کنید هرکدام از این زائران به جز خاطرات شیرین و معنوی زیارت مضجع نورانی امام هشتم (ع)، چه خاطرات دیگری را به شهر و کشور خود می برند و درباره وضعیت شهری مشهد و معضلات و مشکلات آن برای اقوام و آشنایان خود چه می گویند؟

شاید مدیری در مشهد و استان خراسان رضوی نباشد که بتواند ادعا کند بسیاری از کمبودهای مشهد و استان بدون کمک های رسانه ها و گزارش هایی که در همین روزنامه منتشر می شد رفع شده است و این یعنی جایگاه رسانه به عنوان ناظر بر عملکرد مسئولان و چشم بینای تشخیص کمبودها به خوبی در مشهد الرضا شناخته شده است و در چنین شرایطی که رسانه ها چنین تاثیر شگرفی در توسعه پایتخت معنوی ایران داشته اند آیا دوستان و همکاران ما دردیگر رسانه های کشور نباید به صورت جدی تر وارد عرصه شوند و بخشی از مشکلات بر زمین مانده کشور را به دوش بگیرند و چه افتخاری بالاتر از این که توشه آخرین سفرمان، خدمتی باشد که برای زائران علی ابن موسی الرضا(ع) انجام داده ایم؟

امروز تعداد زیادی از خبرنگاران ساکن پایتخت که جایگاهی برای مطرح کردن مسائل و مشکلات مردم در رسانه های کشور در اختیار دارند میهمان و زائر مشهد اند و قرار است از نزدیک با مهم ترین مسائل و چالش های این شهر آشنا شوند، امیدواریم وقتی این دوران معنوی زیارت و حضور در مشهد الرضا به پایان می رسد حداقل تا مدت ها درذهن داشته باشند که آن ها هم برای پیشرفت مشهد وظیفه ای دارند. وظیفه ای که دراختیار داشتن «قلم» آن را سنگین تر می کند.

سخن آخر هم این که نقل است  حضرت آیت ا... بهجت (ره) فرموده اند:"امروز مصداق عمل صالح خدمت به زائران امام رضا(ع) است." حال با این گفته آیا حجت بر ما و همه مسئولان تمام نیست؟

نویسنده : امیرحسین یزدان پناه : ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم