نقد فیلم/قطب‌نمای طلایی

 

قطب‌نمای طلایی

ترجمه:امیرحسین یزدان پناه - منبع: فیلم آنلاین

 قطب نمای طلایی

هنگام تماشای این فیلم (تقریباً) بحث‌ برانگیز، سعی کردم آن را با فیلم "افسانه نارنیا" (زمانی که هنوز "شاهزاده‌ی کاسپین" را ندیده‌ بودم) مقایسه کنم.باید گفت شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی بین این دو فیلم وجود دارد، هرچند تفاوت‌های بسیار و شباهت‌های اندکی قابل تشخیص خواهدبود که آغاز خیال‌انگیز هردو فیلم یکی از آن شباهت‌ها است.

"قطب‌نمای طلایی" در ژانر فانتزی (خیالی) و براساس یک رمان قدیمی ساخته شده اما نسبت به "افسانه نارنیا" از جهات زیادی موفق نبوده است.

1- تفاوت نخست در اقتباس است. در این مقوله "قطب‌نمای طلایی" که براساس رمانی قدیمی ساخته شده، ضعیف به نظر می‌رسد و مقایسه آن با "نارنیا" نیز بیهوده خواهدبود.تفاوت بعدی در جلوه‌های ویژه دو فیلم دیده می‌شود. آنجا که اجرای جلوه‌های ویژه در "قطب‌نمای طلایی" بسیار خوب از کار درآمده ولی قوت و شدت اجرای جلوه‌های ویژه "نارنیا" را ندارد.

2- باوجود اینکه ایفای نقش‌ها توسط بازیگران بسیار خوب صورت گرفته ولی تصویربرداری آن‌طور که باید باشد نیست و از این جهت "نارنیا" بسیار درخشان‌تر است.

3- باوجود آنکه روزنه‌های بازی در فیلم وجود داشت که تقریباً تا انتها هم خالی ماند، اما سکانس‌های بسیار خوب پایانی (نبردهای انتهایی) دلیلی براین مدعا خواهدبود که  ساختار کارگردانی فیلم بسیار فنی انجام شده است.

بهرحال "قطب‌نمای طلایی" را می‌توان یک فیلم خیال‌انگیز خوب توصیف کرد که اگر بحث‌های حاشیه‌ای در کار نیاید می‌توان از آن لذت برد.هرچند کسانی که به سریال "افسانه نارنیا" اثر "سی.اس.لوویس" علاقه شدید دارند باید برای دیدن فیلمی مشابه آن همچنان منتظر بمانند.

 

 

 

نویسنده : امیرحسین یزدان پناه : ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ دی ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم