آموزش کارگردانی:1- دکوپاژ

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

 

تصمیم داشتم یه سری از جزوات دوره های کارگردانی که رفتم رو به مرور تایپ کنم و به تدریج روی وبلاگ بذارم که اگه کسی خواست استفاده کنه اما در حین وبگردی هایی که داشتم یه سری مطلب گیرآوردم که تقریبا کامله و البته با مطالبی که خودم دارم کاملشون می کنم.فعلاً همون ها رو میگذارم تا بعد.

سعی می کنم یه ترتیب و روال مشخصی داشته باشه.

 

دکوپاژ  

دکوپاژ(Decoupage)، تقطیع یا برش فنی ، یکی از وظایف بسیار مهم کارگردان  است و شامل : تصمیم گیری در مورد محل استقرار دوربین در صحنه ،  نوع نورپردازی ، اندازه تصویر ، زاویه دوربین ، نوع حرکت دوربین  ، تعداد تصاویری که برای نمایش یک موقعیت لازم است، نوع اتصال  نماها به یکدیگر ، هر صدایی که قرار است در صحنه شنیده شود (هرصدایی غیر از دیالوگ ها) و باقی جزئیاتی است که به فرآیندتصویری شدن فیلم نامه مربوط می شود.

این وظایف که شاید نیمی از وظایف کارگردان باشد ، باید پیش از فیلم برداری انجام شود و نتیجه آن در فیلم نامه دکوپاژ شده مشخص باشد. کارگردان ها ممکن است هنگامی که به مرحله فیلم برداری می رسند برخی از جزئیاتی را که قبلا تعیین کرده بودند با توجه به شرایط تغییر دهند ، و لی معمولا بر اساس فیلم نامه دکوپاژ شده ای که خود تهیه کرده اند پیش می روند. برخی کارگردان ها نیز به دکوپاژ کردن فیلم نامه پیش از فیلم برداری اعتقاد ندارند و معتقدند در هنگام فیلم برداری است که کارگردان می فهمد فیلم نامه ای که در دست دارد باید چگونه ساخته شود. البته معمولا روش اول ، هم مرسوم تر است و هم کارآمد تر.

 

اهمیت دکوپاژ

نحوه دکوپاژ ، ضرباهنگ فیلم و حال و هوای آن را به تماشاگر منتقل می کند. برای مثال هر چه تقطیع بیشتر باشد ، طول نماها کوتاهتر باشد و از زوایای بیشتری فیلم برداری صورت گیرد ، ضرباهنگ فیلم نیز تند تر خواهد بود و این روش معمولا در فیلم های پر زد و خورد، ترسناک و جنگی ، روش مناسبی برای القای حس ترس و هیجان به

تماشاگر است و یا در فیلم هایی که کارگردان می خواهد تماشاگر هر چه بیشتر با شخصیت اصلی همراه شود و با چشم او به ماجرا نگاه کند، معمولا از برداشت های بلند و از حرکت دوربین های طولانی و حتی برای بیشتر کردن این حس از نمای نقطه نظر (POV) استفاده میکند.

نوع دکوپاژ فیلم به نوعی ، نشان دهنده سلیقه بصری و سبک تصویری کارگردان است. برخی کارگردان ها هستند که به برداشت های بلنداعتقاد دارند ، به این معنی که معتقدند فیلم باید تا حد ممکن به تجربه بصری بیننده در عالم واقع نزدیک باشد ، به همین خاطر این کارگردان ها تا حد ممکن از تقطیع نماها خودداری می کنند، طرفدار نماهای بلند و حرکت دوربین های طولانی اند ( این روش در بین کارگردان های اروپایی بیشتر مرسوم است ). در عین حال برخی ازکارگردان ها نیز طرفدار نماهای کوتاه و قطع های سریع هستند و معتقدند که باید تجربه بصری جدیدی را به تماشاگر ارائه داد (معمولا کارگردان هایی که در نظام سینمایی آمریکا کار می کنندبیشتر طرفدار این روشند).

یک نکته بسیار مهم و وظیفه بسیار خطیر بر دوش کارگردان آن است که ، او باید به ویژه در تقطیع نماها و نوع اتصال آنها به یکدیگر و در زاویه بندی دوربین ، به گونه ای عمل کند که تماشاگر حس پرش و بریدگی نداشته باشد و یا به عبارتی او باید احساس کند که فیلم تداوم دارد ، زیرا در غیر این صورت ممکن است در اثر این پرش ها توجه او از فیلم کنده شود و چون حواسش پرت شده از همراهی با فیلم صرف نظر کند. علاوه بر این، کارگردان باید به گونه ای عمل کندکه چشم و ذهن تماشاگر را خسته نکند. به طور خلاصه نماها باید به گونه ای باشند که نه آنقدر کشدار و بی تحرک باشند که خسته کننده به نظر برسند و نه آنقدر کوتاه و سریع که تماشاگر نه تنهااطلاعاتی به دست نیاورد بلکه دچار سرگیجه هم شود. افراط و تفریط به فیلم صدمات بسیاری وارد می کند.

 

فیلم نامه دکوپاژ شده

ابتدا کارگردان هر سکانس فیلم نامه را به نماهای مختلف (اصطلاحاًپلان) تقسیم می کند(منظور هر برداشت دوربین است یعنی فاصله بین خاموش و روشن کردن دوربین).

بعد از آنکه همه فیلم نامه به این صورت تقسیم بندی شد.پلان ها به ترتیب پشت سر هم قرار می گیرند.حال باید فیلم نامه دکوپاژ شده را روی کاغذ نوشت. برای هر پلان صفحه شامل پنج بخش است :

 

1-    شماره سکانس و پلان: باید شماره سکانس و شماره پلان را در جایی بالای هر صفحه هر نما نوشت.

2-    نوع پلان: داخلی یا خارجی و محل فیلم برداری ( به همان صورت که در فیلم نامه اصلی است ) ، همچنین روز فیلم برداری با توجه به برنامه ای که برای فیلم برداری تهیه شده ، زیرا در این برنامه پلان ها به ترتیب فیلم برداری نمی شوند ، بلکه برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها ، پلان هایی که در یک مکان و در یک موضع رخ می دهند را با هم می گیرند.

3-    وضعیت صحنه: آنچه را که در هر پلان رخ خواهد داد را می نویسند و در همان قسمت ، نوع نما ( کلوزاپ ، لانگ شات و ... ) و نوع حرکت دوربین را با علامت های اختصاری مشخص می کنند. به این ترتیب که یک خط کسری می کشند و در صورت نوع نما ، و در مخرج حرکت دوربین را با علائم اختصاری می نویسند.

4-    دیالوگ: دیالوگ هایی را که در این نما بین شخصیت ها رد و بدل خواهد شد را در یک ستون می نویسند.

5-    صداها و نوفه ها (آمبیانس): همه صداهایی که در سر این صحنه شنیده خواهد شد، مثلا صدای ماشین یا چکیدن قطرات آب یا رادیو و ... . می توان در این بخش موسیقی را نیز مشخص کرد که آیا در این پلان موسیقی متن باشد یا نه ، ولی معمولا این کار را نمی کنند و بعد از آنکه فیلم برداری تمام شد درباره بخش هایی که باید موسیقی متن داشته باشند تصمیم گرفته می شود.

 

 

 به این ترتیب یک فیلم نامه دکوپاژ شده خواهیم داشت.

 

ادامه دارد

 

 

 

/ 26 نظر / 174 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هستی

ممنون ازراهنمایی تون خیلی کمکم کردید

ایوب

سلام رفیق دست گل ات درد نکنه من میخوام کارگردانی یاد بگیرم لطفا هر چی که می تونه کمکم کنه رو برام بفرست [لب یاعلی

محمد

سلام متاسفانه علاقه مند به کارگردانی و خبر نگاری هستم .اگه میشه راهنمایی کنید از کجا شروع کنم (جزیی تر بگید) ممنون میشم دقیق راهنماییم کنی با تشکر محمد

محمد

راستی خیلی حال کردم عکس شهید آوینی و بالای صفحه دیدم

ابوالفضل آب باریکی

خوبه اگه ادامش بدی بهتر میشه و سعی کن تو مطالبت از مثال های قابل دسترس هم اسنفاده کنی مثلا خیلی خوبه که از استاد علی حاتمی به عنوان استاد دکوژپاژ اسم ببری و بازدید کننده ها دنبال کار های آقای حاتمی بگردند و فرق کار دکوپاژ شده رو با نشده بفهمند و راستی سعی کن در بین مطالبت خواننده هات رو در مورد کمدیهای سخیف آگاه کنی تا ضمن آموزش یه تعدادی رو هم به طرف فیلمای خوب ببری.

safe

سلام من شما رو لینک کردم اگر خواستید وبلاگ من رو هم لینک کنید

محمد جواد کریمی

ممنون از کمکتون که این ممطالب را در اختیار ما گذاشته اید بازم تشکر میکنم

جواد

ممنون از مطلبی که گذاشتید مفید بود