به بهانه نمایش سالت

"سالت"؛ تلاش "آنجلینا جولی" برای نجات جهان اسلام!

وقتی "باراک اوباما" در چهارمین روز از ماه ژوئن سال 2009،کلمه "اسلام" را بیش از 35 بار در طول سخنرانی یکصد دقیقه‌ای اش، در دانشگاه قاهره مصر، بکار برد، و وعده آغازی نوین میان ایالات متحده و مسلمانان داد؛ خود او و همه گردانندگان صحنه سیاسی آمریکا به خوبی می‌دانستند که این حرف‌ها درحقیقت آغازی نوین بر اجرای پروژه‌ای جدید علیه اسلام است. پروژه ای که چند روز پیش در واشنگتن و چند شهر دیگر ایالات متحده ، ‌با اهانت به قرآن کریم به صورت عملی نشان داده‌ شد. درون مایه اصلی آخرین فیلم "فیلیپ نویس"، کارگردان استرالیایی تبار هالیوود، هم در حقیقت چیزی جدای از این پروژه و رویه فعلی کاخ سفید دربرابر اسلام نیست.

داستان فیلم

"سالت" (SALT) عنوان آخرین ساخته این فیلمساز هالیوودی  است. فیلمی کاملا سیاسی که توسط کمپانی صهیونیستی "کلمبیا پیکچرز" ساخته شده و از 2 ماه پیش در جهان به نمایش عمومی در آمده است.

این فیلم ماجرای زنی آمریکایی است که مصمم است جهان اسلام! را یک تنه از یک ویران‌گری اتمی نجات دهد. "اِوِلین سالت-Evelin Salt" با بازی "آنجلینا جولی" که مامور سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) است، ابتدای فیلم متهم به جاسوسی برای روسیه می‌شود این درحالی است که در نخستین سکانس،  "سالت" را در زندانی در کره‌شمالی می بینیم که به عنوان جاسوس آمریکایی مجازات می شود. بعد از مشکوک شدن "CIA" به او، به عنوان یک جاسوس روسی، داستان فیلم درواقع روایت یافتن جاسوس اصلی توسط "سالت" است. ازطرفی جاسوس اصلی روسیه در تشکیلات "CIA" نفوذ کرده و با ورود به سری‌ترین اتاق کاخ سفید و بیهوش کردن رئیس جمهور آمریکا، می خواهد با سلاح های اتمی ایالات متحده جنگ جهانی سوم را با حمله به دو شهر "تهران" و "مکه" آغاز کند؛ تا به این ترتیب خشم مسلمانان به سوی آمریکا روانه شود. در ادامه "سالت" اگرچه متهم به جاسوسی برای روسیه است و حتی درمیانه فیلم طرح ترور "مدودیف"، رئیس جمهور روسیه که برای مراسم خاکسپاری معاون رئیس جمهور آمریکا به نیویورک رفته، راهم اجرا می‌کند، اما درنهایت موفق می‌شود با یافتن جاسوس اصلی، پرده از حقایق بردارد و از شلیک موشک‌های اتمی آمریکا به سمت تهران و مکه جلوگیری ‌کند و ناجی جهان اسلام یا به عبارتی ناجی کل کره زمین در برابر تبعات یک حمله اتمی شود.

چرا "سالت"؟

قبل از این که به تحلیل محتوای فیلم بپردازیم، شاید بهتر باشد تحلیل را از ریشه یابی نام فیلم که در حقیقت اسم شخصیت اصلی داستان است آغاز کنیم.

سالت (Salt) در زبان انگلیسی به معنی نمک طعام است اما در مناسبات سیاسی جهان به ویژه اروپا و آمریکا و به خصوص تاریخ جنگ سرد، تاریخچه‌ای به مراتب مهم‌تر از نمک طعام! دارد. "SALT" که در حقیقت مخفف اصطلاح "Strategic Arms Limitation Talks" به معنی "گفت‌وگوی محدودسازی جنگ‌افزارهای راهبردی" است،‌ اشاره به پیمان‌های دوگانه‌ای دارد که در سال‌های 1972 و 1979 میلادی میان ایالات متحده و شوروی سابق برسر کاهش سلاح‌های راهبری منعقد شد. تفاهم میان آمریکا و شوروی اگرچه برروی کاغذ این قرارداد‌ها به وجود آمد، اما نفرتی که میان این دو ابرقدرت "سابق" جهان وجود داشت هیچ‌گاه ازبین نرفت. شاهد مثال آن نیز طرح های مختلف آمریکا برای استقرار دفاع های ضد موشکی در نزدیک خاک روسیه و نیز دستگیری تعداد زیادی از جاسوسان روسی است که در ایالات متحده، چندی قبل اتفاق افتاد. در این فیلم نیز این نفرت به خوبی قابل تشخیص است به خصوص آن‌جا که جاسوس اصلی، هدف از شلیک موشک‌های اتمی به "تهران" و "مکه" را برانگیختن خشم مسلمانان جهان علیه آمریکا می‌داند.

بر همین اساس است که وجود چند نکته در فیلم "سالت"، اجازه نمی‌دهد این فیلم فقط درحد یک ساخته تجاری و وقت پرکن باقی بماند.

1- این فیلم باهدف تاثیرگذاری روی مخاطبان خاص خود ساخته شده است. مخاطبان خاصی که به جرات می توان گفت آن ها ایرانیان هستند. این که روسیه چنین هدفی دارد یا نه، موضوع این مقال نیست اما هالیوود در این فیلم می‌کوشد تا نشان دهد این کشور اگرچه همسایه شمالی ایران است و هم پیمان ایرانی‌ها،‌ اما بازهم به فکر نابودی ایران است. درحقیقت تنفر ایالات متحده نسبت به رقیب دیرینه خود، دست‌مایه اصلی داستان "سالت" شده تا بیش از پیش این نکته که پیمان‌های "سالت"، یک و دو، به هیچ وجه پایانی بر دشمنی‌های آمریکا و روسیه نبوده نمایان شود.

2- "مکه" شهری در عربستان سعودی است که نه محل زندگی مسلمانان واقعی بلکه شهر وهابیون است که از قضا هیچ دشمنی با "کاخ سفید" و "کرملین" ندارند. به همین دلیل سازندگان فیلم برای آن که دشمنی روسیه با اسلام واقعی را به نمایش بگذارند نام "تهران" را هم درکنار "مکه" مطرح می‌کنند تا ذهن مخاطب به این سمت متمایل شود که هدف روسیه نابودی اکثریت مسلمانان جهان است.

3-  فیلم "سالت" داستان همیشگی "توهم توطئه"ای است که آمریکایی‌ها همیشه به آن دچار بوده‌اند. هالیوود در این فیلم هم مثل سایر ساخته‌هایش آمریکا را ناجی دنیا در برابر تروریسم نشان می دهد. هرچند تروریسم این‌بار نه از طرف دنیای اسلام که از طرف روسیه علیه دنیای اسلام و آمریکا نشان داده می‌شود. به طوری که در صحنه پایانی "سالت" به عنوان نماینده آمریکا و مامور نجات دنیا! جلوی صدور فرمان حمله به "تهران" و "مکه" را می گیرد تا نشان دهد که آمریکا مخالف مسلمانان نیست و آن طور که "اوباما" می گوید آغازی نوین میان ایالات متحده و مسلمانان درحال شکل گیری است. ایالات متحده ای که علناً به خاورمیانه لشگرکشی کرده است و در سه کشور افغانستان، عراق و پاکستان، به طور رسمی هر روز ده ها مسلمان را به خاک و خون می‌کشد. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که این فیلم از سوی دیگر به خوبی رقیب همیشگی ایالات متحده، یعنی روسیه، را هم مورد هجوم قرار می‌دهد و آن را به عنوان یکی از قطب‌های تروریستی دنیا معرفی می کند.

4- بر اساس آن‌چه "فیلیپ نویس" برای ما تصویر می‌کند "سالت" نیز یکی از کودکانی است که با هدفی خاص به آمریکا فرستاده شده و کاملا به ماموریت خود آگاه است. اما این‌که چرا او به یک باره همه چیز را کنار گذاشته و به آمریکا خدمت می کند، یکی از سئوالات اساسی فیلم است که پاسخ به آن دارای پیچیدگی‌‌هایی است. در برابر این سئوال، شاید در نگاه اول مخاطب فکر کند که عاشق شدن "سالت" روحیات او را تغییر داده است. اما این تصور اشتباه است چرا که  آن‌چه او پس از به گروگان گرفته شدن همسرش انجام می دهد با هدف نجات او نیست، که اگر این طور بود "سالت" نباید اصراری به سالم ماندن و به قتل نرسیدن "مدودیف" می داشت. یا این‌که لااقل پس از آن‌که "اورلف"،معلم سابق جاسوس های روسی که از دوران کودکی آن ها را برای نفوذ به "CIA" آموزش داده است، و افرادش را به قتل رساند، "سالت" نباید اقدامی برای خنثی کردن نقشه "اورلف" انجام می‌داد چرا که او شوهرش را کشته بود و "سالت" هم انتقامش را گرفته بود. این فیلم در این بخش حاوی پیام مهمی است که نشان می دهد که بر خلاف دیگر جاسوسانی که درایالات متحده تربیت شده‌‌اند، "سالت" به طور کامل آمریکایی شده است. هرچند نباید از تاثیر عاشق شدن او در این امر به سادگی گذشت.

این همان نکته ای است که دیپلماسی عمومی آمریکا متکی بر "شیوه زندگی آمریکایی" یا "Americanlifestyle" می کوشد تا آن را جا بیندازد. بر همین اساس است که آمریکایی ها معتقدند که "تنها آمریکایی شدن است که خشونت، تروریسم و دشمنی را در جهان کاهش می دهد!" فیلم نیز در امتداد همین تفکر به مخاطب این‌طور القاء می‌کند که اگر فرهنگ آمریکایی غالب باشد، حتی یک جاسوس دشمن نیز می تواند به یک آمریکایی قهرمان، و یک ناجی تبدیل شود.

5- اگر نگوییم "سالت" جزء مهم‌ترین آثاری‌ است که با سبک و سیاقی جدید با هدف اسلام هراسی و ایران هراسی ساخته شده است، باید بپذیریم که  یکی از هزاران حلقه فیلم‌های هالیوود است که طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص از دهه 90 میلادی به بعد کوشیده‌اند آمریکا را ناجی جهان معرفی کنند. اربابان صهونیست هالیوود این روزها می‌کوشند تا آغازی نوین میان ایالات متحده و مسلمانان را تصویر کنند بدون آن که به کشتارهایی که سربازان آمریکایی در عراق، افغانستان و پاکستان می کنند، اشاره ای داشته باشد. جالب اینجاست که این فیلم در اولین اکران های خود بعد از آمریکا به میان مسلمانان آمده و به ترتیب در مصر، اردن، بحرین، قزاقستان، کویت، لبنان، عمان، قطر، سوریه و امارات متحده عربی اکران شده و پس از آن به سایر کشورها رفته است!

6- نقش "سالت" ابتدا برای یک مرد نوشته شده بود و بازیگر این نقش هم "تام کروز" بود اما به یک‌باره فیلم‌نامه تغییر کرد و "آنجلینا جولی"، که این روزها مشهورترین و پرطرفدار‌ترین هنرپیشه زن هالیوود محسوب می‌شود، ‌به عنوان بازیگر شخصیت "سالت" انتخاب شد. شاید ارتباطی که او با سازمان ملل متحد به عنوان سفیر صلح دارد بی اثر در انتخابش برای این نقش نباشد. چرا که این عنوان به باورپذیری نقشش، یعنی ناجی جهان!، بسیار کمک میکند.

/ 4 نظر / 19 بازدید
مجتبی

شاید جای این بحث اینجا نباشه ولی من در نقد تو یه جور دوگانه باوری میبینم . بلاخره ما تهدیدی برای آمریکا هستیم یانه ؟ و یا ساده تر و غیرتکنیکی تر : میخواهیم تهدید باشیم یا نه ؟ اگر هستیم پس ایران هراسی باید مایه غرور باشه و نه نگرانی و گله گذاری . واگر نیستیم پس موضوع مبارزه ما چیست ؟ و چرا برفیلمهای آمریکایی نقدهای سیاسی مینویسیم و از مبارزه دم میزنیم ؟ به نظرمن این سردرگمی که ما به اون دچار هستیم از عملکرد مدیران اجرایی سیاست خارجی ما و دستگاه تبلیغاتی ما مخصوصا در 6 سال اخیر نشات گرفته . ودر آخر : باید مایه تشکر ما باشه که تهران رو در کنار وجدا از مکه ، قطب جهان اسلام میدونن !

ترنم

با مطلبی با عنوان "نهایت عاشقی" به روزیم. برای شادی روح شهدای "فاطمی" صلوات

مسافر

ممنون به خاطر اطلاع رسانی خوبتون. واقعا مفید بود.[لبخند]

مسافر

این غم مرا کشد که به شهر مدینه نیست جز بوسه ی نسیم به قبر مطهرت غربت نگر که پشت در بسته بقیع سر می نهد به دامن دیوار زائرت شهادت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد التماس دعا