لیونی کیست؟

جانشین اولمرت کیست؟

زیپی لیونی» 49 ساله یکی از نامزدهای مهم حزب کادیماست که از بخت بیشتری برای جانشینی "ایهود اولمرت"، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برخوردار است.

زیپی لیونی هشتم ماه ژوئیه سال 1958 در لهستان به دنیا آمد و بین سالهای 1980تا 1984 با سازمان جاسوسی این رژیم (موساد) همکاری داشت. دختر "ایتان لیونی" یک صهیونیست راستگرای سرشناس و مامور سابق دستگاه اطلاعاتی اسرائیل است. پایه تفکراتش همان افکار نژادپرستانه افراطی پدر بود.

وی قدرتمند‌ترین زن در اسرائیل از زمان "گولد مئیر" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دهه 1970محسوب می‌شود.

لیونی از همان آغاز در تمامی تظاهراتی که علیه طرح‌های صلح برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد. بعد از پایان تحصیلات دوره دبیرستان خود به بخش ویژه آموزش افسران زن در ارتش صهیونیستی پیوست. پس از پایان دوره آموزش نظامی، وارد دانشگاه «بار ایلان» (جنوب شرق تل آویو) شد و تحصیلات خود را در رشته حقوق ادامه داد. بعد از گذشت یک سال از تحصیل در دانشگاه و به خاطر تسلط کامل بر دو زبان انگلیسی و فرانسه، وارد سازمان موساد شد و کار خود را در بخش اروپایی این سازمان آغاز کرد.

«ناحوم ادمونی» که در آن زمان ریاست موساد را به عهده داشت، در این باره گفت:"لیونی در یکی از سری‌ترین تیم‌های موساد در اروپا فعالیت می‌کرد. با وجود آنکه کسی در مورد نقش نیروهای زن در دستگاه موساد حرفی نمی‌زند؛ ولی یکی از مهم‌ترین نقشهایی را که آنان دارند، مشارکت در جذب مزدورانی از میان عرب‌ها، مسلمانان و حتی اروپایی‌ها برای سازمان موساد است. نیروهای زن موساد از روش اغوا و فریب که یکی از کارآمدترین روش‌ها در جذب مزدور است،‌ استفاده می کنند.

لیونی در سال 1983از عضویت سازمان موساد خارج شد و کار خود را به عنوان وکیل آغاز کرد. در همین دوره وارد حزب لیکود شد؛ حزبی که پدرش از رهبران برجسته آن به شمار می‌رفت. لیونی به عنوان یکی از رهبران جوان حزب لیکود برگزیده شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی، او را به عنوان رئیس کل شرکت‌های دولتی منصوب کرد و پس از آن به عنوان نماینده حزب لیکود به پارلمان رژیم صهیونیستی راه یافت.

آریل شارون نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی، لیونی را به عنوان وزیر در کابینه خود برگزید و هم او بود که از تشکیل حزب کادیما به شدت حمایت می‌کرد.

پس از سکته مغزی شارون، کاملا آشکار بود که لیونی به عنوان مهم‌ترین عنصر حزب کادیما در کنار رئیس جدید این حزب یعنی ایهود اولمرت، خواهد ماند. اولمرت نیز پس از استعفای سیلوان شالوم وزیر امور خارجه سابق، لیونی را به عنوان وزیر امور خارجه کابینه خود برگزید. لیونی علاوه بر پست وزیر امور خارجه، مذاکره کننده ارشد با فلسطینی‌ها نیز به شمار می رود.

لیونی 49ساله، پس از انتشار گزارشی درباره جنگ اخیر رژیم صهیونیستی با لبنان خواستار استعفای اولمرت شد ولی اولمرت حاضر به استعفا نشد و لیونی نیز از کابینه وی خارج نشد.

در پی تصمیم "ایهود اولمرت" نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر کناره‌گیری از قدرت که در پی فساد مالی و شکست در جنگ 33 روزه لبنان صورت گرفت، لیونی با ابراز خرسندی از تصمیم اولمرت به برکناری در ماه سپتامبر، آمادگی خود را برای پذیرفتن این پست اعلام کرده بود.

اما دیدگاه لیونی در قبال مسئله فلسطین؛ وی با بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق سال 1948و نیز عقب‌نشینی از قدس اشغالی مخالف است.

وی همچنین بر حفظ شهرک‌های صهیونیست‌نشین تاکید دارد و پایه و اساس حل و فصل دائمی فلسطین را در گروه تامین امنیتی این رژیم می‌داند.

لیونی همچنین جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) را که برای اشغال سرزمین خود به مبارزه مشغول است، تروریستی می‌داند‌ و مخالف هر گونه گفت‌وگو با این جنبش است و بر منزوی کردن این جنبش تاکید دارد.

لیونی نیز همچون دیگر مقامات صهیونیست در زمینه موضوع هسته‌ای ایران، برگزینه دیپلماسی و نظامی تاکید دارد به طوری که در مصاحبه‌ای که اخیرا با یکی از روزنامه‌های این رژیم داشته در این باره گفته: تمامی گزینه‌ها در برابر ایران باز است چه اینکه، این گزینه دیپلماسی باشد یا نظامی.

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، درباره بلندهای اشغالی "جولان " نیز گفت با حل میانه در خصوص بلندی‌های جولان موافق است. وی در عین حال اشاره‌ای نکرد که منظور وی از حل میانه چیست.

لیونی متاهل و صاحب دو فرزند است

/ 5 نظر / 7 بازدید
محمود

ناگفته های جنگ ایران و عراق را در وبلاگ سیاست روز بخوانید

مهدی.د

از ما سلام الله طاعات و عبادات، مقبول حق بهره بردیم. ممنون. از دورانی که در ارتش بوده مطالبی در باب روحیه ی جنگی و بی رحم گونه اش خواندیم! برای یک زن جالب است. به هر حال دوران افولشان فرا رسیده. در پناه حق

سرای اهل قلم

در سومین جلسه داستان خوانی، داستان «به خاطر تو» نوشته سارا عرفانی توسط آقای مصطفی جمشیدی نقد و بررسی خواهد شد. از علاقمندان به داستان نویسی دعوت می شود تا در این جلسه حضور به هم رسانند. زمان: دوشنبه 8 مهر ماه. ساعت 16 الی 18 (به صرف افطار) مکان: سرای اهل قلم

علي

خوب بود

علي

خوب بود