جواب های پرسش های سه گانه فهمیرا

پاسخ های پرسش های سه گانه فهمیرا

از این سه تا سئوال جواب اولیش از نظر من کوتاه تر از بقیه است و دو تای دیگر مفصل تر.

 

1- به دلیل علقه خاصی که نسبت به سینما دارم هرماه مطالب مرتبط با این مطلب را به شدت دنبال می کردم هرچند گاهی با نظرات خودم جور در نمی آمد اما بهرحال بد نبود.

 

2- «هنر سینما - همان‏طور که گفتید - بلاشکیک هنر برتر است؛ یک روایتگر کاملاً مسلط - که هیچ روایتگرى تاکنون در بین اینشیوه‏هاى هنرىِ روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدى نیامده - و یکهنر پیچیده و پیشرفته و متعالى. شما این دریچه را دمِ دست دارید؛ یعنى دریچه‏ىسینما به سوى معارف و پرتوى که از این دریچه به داخل افکنده مى‏شود. این دریچه دراختیار شماست.»

 

بهتر دونستم که جواب این سئوال رو با جمله ای از مقام معظم رهبری در جمع گارگردانان سینما آغاز کنم.وشاید حتی این چند خط جواب کاملی براین پرسش باشد.واقعیت اینه که ما کشوری هستیم با پشتوانه ای عظیم از آداب ، رسوم ، آئین ها و باورهایی که هر کدوم تعاریفی دارند و هرکدوم ره هایی از سعادت در خود دارند.خیلی طولانیش نکنم ؛بحث سینما آنچنان بکر و دست نخورده نیست اما هنوز جایگاهی در خور خودش نیافته است در حال به جشن سی سالگی انقلاب نزدیک می شویم که هنوز نتوانسته ایم جایگاهی در خور به این پدیده نو ظهور در انقلابمان بدهیم.هرچند در این مدت بوده اند افرادی اندک(و بلکه کمتر از انگشتان یکدست) که راه را بهتر از بقیه شناخته اند اما باید بگویم که این مسیر هنوز در میان انبوهی از بیراهه ها مظلوم مانده است.تمام حرف رهبری هم همین بود.راه را بشناسیم و این نمی شود مگر با کمک اندیشمندانی که راه را از بیراهه بشناسنند .نمی دونم این مطلب رو کیا می خونند اما بالاخره وبلاگ هم یک تریبونیه دیگه و اجازه بدید که همینجا پیشنهاد بدم برای تعالی این سینما که حضرت آقا از آن به هنری متعالی نام بردند بهترین راه ممکن در این زمانه تشکیل اتاق فکر یاست که در آن جمعی از اندیشمندان اسلامی و البته هنر مندان متعهدتر بنشینند وراه را از چاه بازیابند.همین.

 

3- اجازه بدیم مطالب فکریش رو به بقیه واگدار کنم که متبحر ترند اما اجرائیات را تاحدودی می شناسم.به نظر حقیر در زمانه ای که به سر می بریم کم نداریم ازمحققان و پژوهشگرانی که راه را از چاه می شناسند اما مهمتریم مسئله همان است که در پاسخ سئوال دوم گفتم,مدیریت.ببینید فرهنگ مقوله ای بسیار پیچیده است.و همانطور که بربسیاری از زوایای زندگی اجتماعی و فردی تاثیر می گذارد متاسفانه یا خوشبختانه از بسیاری از زوایای پنهان و آشکار جامعه متاثر می شود و این یعنی باید نسبت به فرهنگ دیدی جامع تر داشته باشیم.نهاد های فرهنگی باید بتوانند آنچه تصمیم گیری می شود را به بهترین نحو ممکن به اجرا در بیاورند ولی مگر وقتی دست بسته است میتوان آب نوشید.منظور اینکه به عنوان مثال مقوله ای همچون سینما که شرحش دربالا آمد شما هرچقدر بنشینید و بگویید سینما فلان است و فلان و مدام از آن تعریف کنیدبازهم اگر در اجرا بمانید به هیچ دردی نمی خورد و این همان چیزی است که سید مرتضی از آن رنج می برد . تا جایی که وقتی اثری نزدیک به تفکرات و اندیشه های او ساخته میشد آنچنان ذوق می کرد که گویی بهترین اتفاق عمرش رخ داده است.یعنی چی ؟ یعنی اینکه وقتی سینما را در معاون وزیر محدود کنیم نمی توانیم از آن انتظار داشته باشیم که در این جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

 

و... تو خود حدیث مفصل بخوان ازاین مجمل ....

 

 

p dir=

/ 5 نظر / 8 بازدید
توهم

به مطلب شما لينک داده شد لطفا اگر مخاطبان ديگری را نيز می شناسيد از آنها نيز بخواهيد تا در این مورد بنويسند

مهدی.د

سلام اخوی دست مريزاد و سپاس فراوان. منت گذاشتی بر حقير. جهت ايجاد زنجيره ای وبلاگی از ساير دوستان ويلاگی دعوت کن برای پاسخ. ان شائ الله در پست بعدی ام لينک پاسخت را می گذارم در وبلاگ. در پناه حق باشی و التماس دعا

3030

سلام امیر حسین می تونی حدس بزنی من کیم؟ ع ب د ا ل ر س و ل م ع ت ض د ی ا ن همین!

حجت

سلام برادر خوب بود استفاده کردم.

ش.شريعتی

سلام پيشنهاد بسيار خوبی بود البته به نظر من اين روند رو در مورد صدا و سيما هم ميشه به کار بست... من هميشه فکر کردم يک راه خلاصی صدا و سيما از اين روال کم و بيش مبتذل اين باشه که راه ورود اندیشمندان در حوزه ی فرهنگ به صدا و سيما هموارتر بشه. موفق باشيد